Menu główne
Żródła informują o istnieniu w tym miejscu osady rybackiej już w 1480. W 1609 gdańszczanin Georg Hein wybudował w niej młyn, dwa lata później przebudowany na tartak. W XVII wieku powstały kuźnica stali oraz papiernia (zniszczona w 1734 przez Rosjan). W 1847 nad potokiem stanął młyn zbożowy z trzema kołami wodnymi. Od około 1875 Jelitkowo zaczyna się przeobrażać w kurort; założono park nadmorski z promenadą, otwarto gospodę i wybudowano dom zdrojowy a miejscowi rybacy (głównie Kaszubi) zaczęli wynajmować letnikom pokoje. Uruchomienie w 1908 linii tramwajowej do Oliwy i otwarcie rok później z wielkim rozgłosem mola przyciągnęło rzesze turystów. Do tego mola -
Kościół parafialny - 1 listopada 1965 roku ks. bp Edmund Nowicki przy tymże kościele p.w. św. Ap. Piotra i Pawła tworzy parafię. Pierwszym proboszczem tejże parafii zostaje ks. mgr Stefan Szymański. W 1975 roku ks. bp Lech Kaczmarek otrzymuje zezwolenie na rozbudowę kościoła. W 1976 roku parafia otrzymała zagodę na rozpoczęcie budowy. Projekt obiektu nowego kościoła opracował architekt Eugeniusz Baranowski na zlecenie Kurii Biskupiej Gdańskiej. Projekt został zatwierdzony tak przez władze wojewódzkie, jak i przez komisję budowlano — liturgiczną Kurii Biskupiej, a do realizacji tego projektu powołany został 1 kwietnia 1975r. ks. Gerard Maternicki, najpierw jako adiutor, a od czerwca 1981 roku jako proboszcz. Realizacja budowy kościoła przebiegała w dwóch etapach. Pierwszy etap, to budowa nowej części kościoła, a po jej zakończeniu przebudowa starego kościoła. Stary kościół został rozebrany do fundamentu. Na nich wzniesiono już docelowo nowe ściany, wewnątrz przedsionek z klatką schodową i cztery salki katechetyczne.
Wymiary obecnego kościoła: dł. 32 m, szer. 31,20m, wys. 10m w punkcie najwyższym, średnia wysokości 8,20m. powierzchnia użytkowa z salkami 1060m bez salek 840m (w tym balkony i chór).