Parafia w Jelitkowie ul.Kapliczna 15 tel. (58)5532230 GDAŃSK

Idź do spisu treści

Menu główne

50. lecie kapłaństwa ks. kanonika Gerarda Maternickiego

Z życia parafii

Takie rocznice nie na co dzień się zdarzają ! Jeszcze nie tak dawno ks. Alojzy Rotta z "Odkupiciela" na Żabiance obchodził złoty jubileusz 50-lecia święceń (2008 r). W niedzielę, 18 grudnia 2011 r., w Jelitkowie, ks. Gerard Maternicki, wieloletni Proboszcz Parafii św. App. Piotra i Pawła, celebrował 50-lecie swoich święceń kapłańskich. Z tej okazji odbyła się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem ks. seniora, abp. Tadeusza Gocłowskiego z udziałem ks. bp. Ryszarda Kasyny, ks. Stanisława Zięby oraz przedstawicieli 8 parafii Dekanatu Przymorskiego na czele z dziekanem ks. Andrzejem Paździutko i wicedziekanem ks. Krzysztofem Lisem. Mszę koncelebrowało wielu, wielu innych księży m.in. ks. Stanisław Bogdanowicz oraz znani nam z Żabianki ks. Franciszek Cybula i ks. Rafał Ziemann. Na Jubileuszu zauważono także przedstawicieli zespołu 'Duval', którego leader, Bogusław Olszonowicz, przygotowywał filmową relację dla Telewizji Rozstaje na Zaspie.


Ówczesna jelitkowska parafia na Kaplicznej , z ks. Gerardem Maternickim od 1.04.1975 r. jako proboszczem, to Matka dwóch innych parafii : Wniebowzięcia NMP na Żabiance z ks. Jerzym zw. Kargulem (wikary u ks. Gerdarda) i parafii pw. Św. Józefa na Przymorzu ks. Krzysztofa Glazy. Ks. Gerard, torunianin z urodzenia, po skończonym seminarium w Gdańsku (na święceniach 1961 r. obecny był ks. abp. senior) dzielił posługę duszpasterską w wielu diecezjalnych parafiach, m.in. NSJ w Gd. Wrzeszczu, Żuławach - Nowym Stawie, Mątowach Wielkich, Miłoradzie. W 1975r. obejmuje początkowo obowiązki administratora, a później proboszcza po podupadłym na zdrowiu ks. Szymańskim (pochowanym na cmentarzu w Oliwie, blisko kaplicy cmentarnej).
Ks. Gerard przebudował całkowicie kościół na Kaplicznej, zmienił oś ołtarza i jego usytuowanie. W 1979 r. zniknął całkowicie stary przedwojenny kościółek z wieżą, biednej wioski rybackiej na Kappelenstrasse.
Ks. Maternicki jako pierwszy wyszedł z inicjatywą utworzenia na Żabiance samodzielnej placówki duszpasterskiej do której należała większość mieszkańców nowego osiedla na Żabiance. Musiało jednak upłynąć siedem lat, w czasie których nieustannie ponawiano starania o zezwolenie na utworzenie parafii. 8 lutego 1981 roku, na mocy wspólnych uzgodnień władz kościelnych i państwowych, ordynariusz gdański bp. Lech Kaczmarek erygował na Żabiance parafię pw. Wniebowzięcia NMP. Proboszczem mianowany został ks. Jerzy Kühnbaum (zwany później Kargulem, zmarł w 2005 r.).

Od czerwca 2010 r. ks.kanonik Gerard Maternicki jest emerytowanym ks. seniorem i pozostaje wśród swoich parafian jako ich gorliwy spowiednik i parafialny rezydent.

Życzymy ks. Gerardowi zdrowia i wielu łask Bożych z okazji Złotego Jubileuszu.Tekst pochodzi ze strony www.odkupiciel.net.pl
Materiał filmowy z jubileuszu można obejrzeć tutaj

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego